HISTORIE AUKCÍ

Podzimní bibliofilská a knižní aukce 2018

22. listopadu od 18 hod. v Aukční síni Vltavín, Masarykovo nábř. 36, Praha 1.

Mimořádné kategorie

Zvláštní pozornosti se dostalo několika význačným osobnostem českého výtvarného a literárního světa (Jan Zrzavý, Jiří Weil, Jaroslav Foglar nebo Vítězslav Nezval ve spojení s českou avantgardou), dobrodružnému sběratelství ve formě MayovekVerneovek (Toužimský a Moravec, Jos. R. Vilímek), a také historickým tématům První republiky (Ferdinand Peroutka, T.G. Masaryk, Alois Žipek) a českých legionářů (František Kupka, Rudolf Medek).

Z klasických kategorií byla nejvíce zastoupena bibliofilie, v níž se setkala řada nejpovolanějších - Josef Váchal, František Kobliha, Jan KonůpekToyen, Bohuslav Reynek nebo Jiří Anderle.

Exilová vydání

Pro sběratele exilových vydání vynikli autoři jako Václav Havel, Bohumil Hrabal, Ivan Diviš, Adina Mandlová nebo Josef Škvorecký.

Podpisy a dedikace

Podpisy a dedikace jsou příjemným ozvláštněním každé knihy. Do této aukce se nám sešlo mnoho podpisů Jaroslava Seiferta a Jaroslava Foglara, po pár kouscích pak např. Emila Juliše, Jiřího Koláře, jako rarity se pak jeví podpis scénografa Josefa Svobody nebo brigádního generála Vladimíra Přikryla. V internetové části se dřažila řada katalogů výtvarného umění s podpisy výtvarníků.

Avantgarda a obálky

V aukci nechyběla kategorie Avantgarda, zaměřená především na knižní obálky, kterou z většiny zastuppovali především Karel Teige, Josef Čapek, František Muzika nebo Ladislav Sutnar.

Rarity

"Experimentální" kategorie Rarity, kterou jsme zavedli pro minulé dvě knižní aukce, se osvědčila, proto nechyběla ani nyní. Co stojí za zmíňku? První ročník časopisu Ahoj na neděli z roku 1933 (mimo jiné s ilustracemi Zdeňka Buriana), restaurované Memoiry Giacomo Casanovy, experimentální poezie ve třech různých podobách od Josefa Hiršala nebo třeba kompletní vlastivědný časopis Od Kladského pomezí.

Kategorie
Bibliofilie, Staré tisky, Avantgarda a obálky, Mayovky a Verneovky
Jan Zrzavý, Jaroslav Foglar, Jiří Weil, Vítězslav Nezval a avantgarda
První republika, Legionáři, Historie, Exilová vydání, Podpisy a dedikace
Asiatika, Drobná grafika, Fotografie, Mapy, Plakáty, Rarity

Výsledky aukce a komletní katalog naleznete zde:

5x sign. litografie T. Bím, vyšlo nákladem autora, Praha, 1980, edice 8x8 (řídí Jaroslav Černý), ex. 39/60, volné listy v obálce, velmi dobrý stav

4x sign. suchá jehla V. Komárek, k 30. výročí úmrtí F. Halase vyd. E. Gebauer, 1979, ex. 4/35, volné listy v obálce, velmi dobrý stav

14x sign. graf. list, z toho 6x kombinovaná technika (autoři J. Anderle, J. Brázda, J. Dajč, K. Demel, P. Melan a J. Šerých), 4x bar. lept (H. Čápová, B. Jirků, J. Kavan a P. Sukdolák), 2x suchá jehla (A. Antonová a O. Čechová), 1x lept (O. Kulhánek) a 1x mezzotinta (J. Hísek), vyd. J. Runštuk a K. Žižkovský, Praha, 2007, ex. 93/120 na plzeňském papíře Excudit, volné listy v pův. obálce, výborný stav

Verlag Galerie Schmücking, 1990

Československá matice lesnická, 1927

Stran: 536

Lee Valley Tools, 1987

Stran: 440